Ukrayna’dan Rus askerlerine davet: Savaş uçağını getirene 1 milyon dolar ödül

HomeHaberler

Ukrayna’dan Rus askerlerine davet: Savaş uçağını getirene 1 milyon dolar ödül

my-portfolio

Putin'in talimatıyla Rus ordusunun Ukrayna'ya girmesinin üzerinden 15 gün geçerken, çatışmalar ve bombardımanlar da bir yandan devam ediyor ...

Önder kripto para borsası Binance, Rus kullanıcıların hesaplarını dondurmayacak
İşgalin 21. gününde Biden idaresinden dikkat çeken atak: Ukrayna’ya kamikaze İHA’lar gönderiliyor
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Rusya açıklaması: Türkiye dahil tüm müttefiklerimiz yaptırımlara katılmalı

Putin’in talimatıyla Rus ordusunun Ukrayna‘ya girmesinin üzerinden 15 gün geçerken, çatışmalar ve bombardımanlar da bir yandan devam ediyor. Ukrayna tarafından vakit zaman Rus savaş uçaklarının düşürüldüğü bilgisi geçerken, paraşütle inen pilotların ise yerdeki vatandaşlarca kıskıvrak yakalandığı imgeler toplumsal medyada gündem oluyor.

UKRAYNA’NIN UÇAĞA MUHTAÇLIĞI VAR

Rusya’nın Ukrayna karşısındaki hava ve kara araçlarındaki sayıca üstünlüğü ise Avrupa’dan gelen yardımlarla kapatılmaya çalışılıyor. Son olarak AB’den yapılan açıklamada yardım paketinin savaş uçaklarını da kapsayabileceğini tabir edilmişti.

RUS ASKERLERİNE DAVET

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzları devam ederken, Ukrayna’nın savunma sanayi firmalarının çatı idare kuruluşu UKROBORONPROM, hazırladığı görüntü klip ile Rus askerlerine davette bulundu.

SAVAŞ UÇAĞINI GETİRENE 1 MİLYON DOLAR ÖDÜL

Klipte, çalışır durumda olan savaş uçağını teslim eden Rus askerine 1 milyon Dolar, helikopter teslim edene ise 500 bin dolar para mükafatı verileceği duyuruldu. Kelam konusu görüntü klibin akabinde Rus askerlerinin savaş uçaklarını ya da helikopterleri teslim edip etmeyeceği merak konusu oldu.

ALMANYA UÇAK GÖNDERMEYİ REDDETTİ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptığı görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin Ukrayna’nın iktisadının dirençli olması için yıllardır mali yardım yaptığını söyledi. Ukrayna’ya insani yardımların yanında silah da verdiklerini anımsatan Scholz, “Somut olarak öbür ne yapabileceğimizi düzgün düşünmemiz lazım. Buna katiyen savaş uçakları dahil değil.” tabirini kullandı.

POLONYA UÇAK VERMEYE HAZIR LAKİN ABD MÜSAADE VERMİYOR

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, hükümetinin tüm MiG-29 jetlerini derhal ve fiyatsız olarak Ramstein hava üssüne yerleştirmeye ve onları Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin buyruğuna vermeye hazır olduğunu söylemişti.

Pentagon sözcüsü John Kirby’nin MiG-29’ların Ukrayna’ya transferinin Rusya ile NATO ortasında askeri bir krizin çıkma muhtemelliğine neden olabileceğini belirtmesi ABD’nin bu çekincesinin en net tabiri olarak bedellendiriliyor.

NATO da ABD ile birebir çekinceyi paylaşıyor. Ukrayna’ya savaş uçağı sağlamanın NATO’yu Rusya ile bir askeri çatışmaya sürükleme riskini barındırdığı belirtiliyor.

İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa