Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, vazifesinden istifa etti

HomeTeknoloji

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, vazifesinden istifa etti

my-portfolio

Toplumsal medya platformu Twitter, CEO'su Jack Dorsey'in vazifesinden istifa etti. Kararı Twitter hesabından duyuran Dorsey'in yerine Twitter ...

Rusya’dan Instagram’a erişim yasağı
Elon Musk herkesten gizlenen çılgın planı ağzından kaçırdı! Kıyamet öncesi dünyadan kaçacaklar
Sony PlayStation’ın başı bu defa kötü dertte! Cinsiyet ayrımcılığı yapmakla suçlanıyor

Toplumsal medya platformu Twitter, CEO’su Jack Dorsey‘in vazifesinden istifa etti. Kararı Twitter hesabından duyuran Dorsey’in yerine Twitter Baş Teknoloji Sorumlusu Parag Agrawal getirildi.

“İSTİFA ETTİM”

Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Dorsey, “Kimsenin duyduğundan emin değilim fakat Twitter’dan istifa ettim” tabirlerini kullandı.

BİR MÜDDETTİR YATIRIMCILARIN BASKISI ALTINDAYDI

Twitter’ı 2006’da kuran Dorsey, hem Twitter hem de ödeme şirketi Square’in CEO’su olarak misyon yapıyordu. Dorsey bir müddettir tek bir işe kanalize olması için yatırımcıların istifa baskısı altındaydı.

İSTİFA KARARI SONRASI TWİTTER’IN PAYLARI YÜKSELDİ

45 yaşındaki Dorsey’in CEO olarak istifa kararı sonrasında şirketin paylarında yüzde 10’luk bir artış yaşandı. Bunun akabinde Twitter’in borsadaki süreçleri kısa müddetliğine durduruldu.

JACK DORSEY KİMDİR?

Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 tarihinde ABD’nin Missouri eyaletinde Marcia ve Tim Dorsey’in oğlu olarak doğdu. 13 yaşına kadar St. Louis Missouri’de büyüdü. Liseyi Bishop Dubourg Lisesinde okudu. Missouri, Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde okudu lakin bitirmeden okuldan ayrıldı. Daha sonra New York Üniversitesine devam etti lakin buradan da bitirmeden ayrıldı. Çalışma hayatına başladığında Kaliforniya’ya taşındı.

Jack Dorsey, 2008 yılında Technology Review’de “35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişi”den biri seçildi. Twitter’ın kurucusu olan Dorsey, Square şirketinin kurucusu ve CEO’su olarak da misyon yapıyor.

Google, Twitter’ı satın almak istemiş fakat muhakkak satmak istemediğini belirtmişti. Google son olarak Twitter için 2.5 milyar dolar vermeye hazır olduklarını açıklamışlardı. Bunun üzerine açıklama yapan Jack Dorsey, “Bu teklif bana nazaran bir hakarettir, siz bu türlü küçük bir paraya Twitter’i almayı mı düşünüyorsunuz.” açıklamasını yapmıştı.

21 Mart 2006 tarihinde Twitter kurulduğunda birinci tweeti Jack Dorsey atmış ve “just setting up my twttr.” (“Twitter’ımı kuruyorum.”) yazmıştı.

Son Dakika Haberleri