Taban fiyat aşikâr oldu mu 2022? Son durum

HomeHaberler

Taban fiyat aşikâr oldu mu 2022? Son durum

my-portfolio

Minimum fiyat belirli oldu mu 2022? sorusunun karşılığı gündemin merak edilen hususları ortasında yer alıyor. Taban Fiyat Tespit Komitesi ...

Milyonların zammı için kritik gün! AK Parti MKYK’sı asgari ücret gündemiyle toplanıyor
Minimum fiyat 2022 ne vakit muhakkak olacak? 2022 minimum fiyat ne kadar olacak?
Minimum fiyat toplantısı muhakkak oldu mu, açıklandı mı?

Minimum fiyat belirli oldu mu 2022? sorusunun karşılığı gündemin merak edilen hususları ortasında yer alıyor. Taban Fiyat Tespit Komitesi, geçtiğimiz günlerde 3. toplantısını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise minimum fiyata yönelik değerli bir açıklama yaptı. İşte taban fiyat artırımı 2022’ye dair ayrıntılar…

TABAN FİYAT AŞİKÂR OLDU MU 2022?

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Başkan toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere sayıları karşılaştırdık. Bu sayılara nazaran, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira ortasında eski formüle nazaran değişiyor. TİSK bu sayısı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu sayı da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor. Bugün için net bir tarih şimdi belirleyemedik. Bu sene üçüncü toplantıyı birinci kere bu kadar erken yaptık. Dördüncü toplantı karar toplantısı olacak. Üç tarafa da uygun olan bir tarihte son toplantıyı yapacağız” dedi.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTIDA KRİZ

Komitenin üçüncü toplantısında kriz çıktı. TÜİK her yıl kurula sunduğu bekar bir personelin minimum geçim maliyetine ait hesaplamayı bu yıl “Üzerimize kalıyor” diyerek açıklamadı. Toplantı sonrası taraflar birlikte açıklama yaptı. Personel temsilcisi Türk-İş, TÜİK’in sayılarının gerçeği yansıtmadığını belirterek bir personelin minimum geçim ölçüsünü 3 bin 900 TL olarak tabir etti. Patron temsilcisi TİSK ise baz alacağı kurumun TÜİK olduğunu belirterek, bir personelin minimum geçim ölçüsünü 3 bin 100 TL olarak açıkladı.

TÜRK-İŞ: KIRMIZI ÇİZGİMİZ 4 BİN TL

Üçüncü toplantının akabinde birinci sefer sayı söylem eden Türk-İş, taban fiyatta çalışanın kırmızı çizgisinin 4 bin TL olduğunu duyurdu. Türk-İş Lideri Ergün Atalay, taban fiyatın TÜİK’e nazaran belirlenemeyeceğini belirterek, “Onların hesap diğer benimki öteki. Personelin kırmızı çizgisi 4 bin liraya geliyor. Bunun altında sayı teklif etmek uygun değildir” diye konuştu.

TİSK, 3 BİN 500’ÜN ÜSTÜNE ÇIKMAK İÇİN DEVLETTEN DAYANAK BEKLİYOR

Emekçiyi enflasyona ezdirmeyeceklerini belirten TİSK ise, 3 bin 500 liralık bir sayıdan bahsediyor. TİSK bu sayının üstüne çıkmak için devletten teşvik ve vergi indirimi takviyesi bekliyor. TİSK Lideri Özgür Burak Akkol, “TÜİK’in açıkladığı resmi enflasyon olan yüzde 21 artırımı baştan vereceğiz. Üstüne ‘Ne yapılabilir’ diye çalışıyoruz. 3 bin 500 TL’yi geçtik. Daha fazlası için çalışıyoruz. Teşviktir, vergi indirimidir.” tabirlerini kullandı.

ORTADA 500 TL’LİK BİR FARK BULUNUYOR

Taraflar, taban fiyat görüşmeleri öncesinde her ne kadar “İlk iki haftada bu işi bitireceğiz” dese de, şimdi bir mutabakat çıkmadı. Personel ve patron temsilcileri şu an için ortak bir sayıda buluşamadı. Gelinen noktada Türk-İş ve TİSK’in başındaki sayı ortasında 500 TL’lik bir fark bulunuyor. Son toplantı sonrası açıklanacak son karar milyonlar tarafından merakla bekleniyor.

MEVCUT TABAN FİYAT NE KADAR?

Minimum fiyat, hala bekar bir personel için aylık brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman vazifelileri için ise olağan emekçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 3 bin 40 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor. Minimum fiyatın patrona toplam maliyeti, bir emekçi için 4 bin 203 lira 56 kuruş. Bunun 3 bin 577 lira 50 kuruşu brüt taban fiyat, 554 lira 51 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 71 lira 55 kuruşunu patron işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Gündem