Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya’dan da Ukrayna’dan da vazgeçmemiz mümkün değil

HomeHaberler

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya’dan da Ukrayna’dan da vazgeçmemiz mümkün değil

my-portfolio

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika'da Demokratik Kongo ve Senegal ziyaretlerinin akabinde Türkiye'ye dönüş yolunda gazetecilerin sorularını cevapladı ...

Karadeniz’de çok tehlikeli gerginlik! Rusya, ABD’ye nota verdi
NATO Doruğu’nda dikkat çeken görüntü! Erdoğan’la göz göze gelen Biden, Johnson’ı anında unuttu
Zelenski, NATO Başkanlar Tepesi’nde Putin’i şikayet etti: Bu sabah Rusya bizi fosfor bombalarıyla vurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika’da Demokratik Kongo ve Senegal ziyaretlerinin akabinde Türkiye’ye dönüş yolunda gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun S-400 konusundaki açıklamalarından ABD ile devam eden F-35 ve F-16 görüşmelerine, Ukrayna ve Rusya ortasındaki krize kadar birçok mevzuyu kıymetlendirdi.

“ORTADA YALNIZCA NATO KALIYOR”

NATO Doruğu nedeniyle seyahatinin üçüncü ayağını erteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, doruktan beklentisini “Şu anda olağan Rusya ile başkanlar çerçevesinde şimdi önemli bir görüşme performansı sergileyen çıkmadı. İşte biliyorsunuz Macron Moskova’ya geldi, tablo ortada. Gerisinden Scholz geldi, o tablo da ortada. Biden ile ilgili ‘görüştü, görüşüyor’ vesaire dediler, rastgele bir şey çıkmadı. Olayı devlet yahut kurumsal bazda ele alacak olursak, burada da şu anda ortada yalnızca NATO kalıyor.” sözleriyle paylaştı.

“TAVRIMIZI ORTAYA KOYACAĞIZ”

“NATO bu görüntü konferans tepesiyle birlikte artık tutumunu belirlemelidir, ne yapacaksa yapmalıdır.” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

“Malum, şu ana kadar Ukrayna’ya önemli manada bir asker gönderme üzere durumla karşı karşıya şimdi kalmadık. Herkes yalnızca laf yapıyor, iş yapan yok. Bu türlü bir durum kelam konusu. Münasebetiyle Rusya artık sonda önemli denilebilecek sayıda asker yığınağı yapmış vaziyette. Doğal bu tablo karşısında sonucun ne olabileceğini kestirmek için herhalde kâhin olmaya gerek yok. Bu bakımdan yapacağımız bu görüntü konferansta NATO müttefiki üye ülkelerin önderleri bakalım neler söyleyecek. Biz de doğal söyleyeceğimizi onların da söyleyeceklerine nazaran belirleyecek, halimizi ortaya koyacağız.”

“İKİ TARAFTAN DA VAZGEÇMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin Rusya’ya yönelik askeri, ekonomik yahut siyasi bir yaptırımı olabilir mi? Hem Ukrayna ile yeterli bağlantılarımız var hem de Rusya ile birçok alanda birlikte hareket ettiğimiz noktalar var, ayrıştığımız noktalar da var. Bu iki ülke ortasındaki net halimiz kimden yana olacak yahut nasıl bir süreç düşünüyorsunuz?” sorusuna ise şöyle karşılık verdi:

“İkisinden de vazgeçmemiz mümkün değil. Rusya ile gerek siyasi gerek askeri gerek ekonomik ilgilerimiz var. Ukrayna ile de birebir biçimde siyasi, askeri, ekonomik ilgilerimiz var. ‘Ukrayna’dan vazgeç’ deseniz vazgeçemeyiz, zira ülkemizin buradaki çıkarları çok ileri derecede. ‘Rusya’dan vazgeç’ deseniz ondan da vazgeçemeyiz, zira onunla da şu anda nitekim ileri derecede birlikteliklerimiz var. Bizim kaygımız o denli bir adım atalım ki hiçbirinden vazgeçmeden bu işi inşallah çözelim. Bunun için de grubumuzla, heyetimizle görüşmelerimizi yapacağız. Onun için NATO Başkanlar Tepesi’ni çok önemsiyorum. Burada bütün başkanların ne düşündüklerini göreceğiz. Ondan sonra da biz kendi içimizde arkadaşlarımızla çalışmamızı yapacağız.”

“PUTIN’LE NATO DORUĞU’NDAN SONRA GÖRÜŞÜLECEK”

Erdoğan, Rus önder Putin ile görüşmesi içinse, “NATO Başkanlar Tepesi bizim için bu noktada isabetli olur. O görüşmeyi de ondan sonra yapmak çok daha güzel olur.” sözlerini kullandı.

“RUSYA’NIN TAKINDIĞI HALİ REDDEDİYORUZ”

Putin’in “Ülkelere Sovyetlerden ayrılma hakkını vermek, temeline döşenen bir mayındı” tabirlerini kullanması ile Türk devletlerini gaye gösterdiği tezleri hakkında da konuşan Erdoğan, “Ben burada Türk devletlerinin kastedildiğine dair bir söz görmüyorum. Olağan, Türk Cumhuriyetleri de SSCB’yi oluşturan Cumhuriyetler ortasındaydı. Bu tarihi bir gerçek. SSCB dağıldığında başka Cumhuriyetler üzere onlar da bağımsızlıklarını ilan ettiler. Buradan 15 bağımsız devlet doğdu. Bu da tarihi bir gerçek ve hukuken de teyit edilmiş bir durum. Rusya keza bir Sovyet Cumhuriyeti olarak değil, Rusya Federasyonu olarak yoluna devam etti. Münasebetiyle, burada Türk Cumhuriyetlerinin yahut başka ülkelerin kastedildiğini düşünmek istemiyoruz. Teşkilatımız, Türk Devletleri ortasında başta ekonomik, ticari, kültürel ve beşerî mevzularda iş birliğini ve dayanışmayı artırmayı hedefliyor. Bu hiçbir ülkeye yahut teşkilata karşı bir uğraş değil. Bunu Sayın Putin de biliyor. Sayın Putin bu tabirleri Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçıların kelamda idarelerini tanıyan kararını açıkladığı konuşmasında söylemişti. Olağan bizim Türkiye olarak Kırım’daki halimiz ne olduysa, buralarda da halimiz birebir oldu. Gerçekten yaptığımız açıklamayla da Ukrayna’nın toprak bütünlüğü noktasında tutumumuzu ortaya koyduk ve Rusya’nın bu takındığı hali reddettiğimizi bildirdik.” dedi.

“OLASI ÇATIŞMADA TÜRKİYE ZİYANA UĞRAR MI?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak, “Rusya ve Ukrayna ortasındaki olayda kısa ve orta vadede Türkiye rastgele bir ziyana uğrar mı?” sorusunu ise şu sözlerle yanıtladı:

“Bu söylediğiniz mutlaka hesap işi. Elbette bu görüşmeler yapılmalı. Bunların getirisi götürüsü nedir, ne değildir bakılmalı. Bunların kararını bu türlü heyecanla vermek yanlış olur. Biz burada çok hassas davranmalıyız, çok dikkatli adım atmalıyız. Zira önüne gelen garip garip şeyler söylüyor. Bakıyorsun, kimisi doğal gazın bedelini çok önemli sayılara çıkarıyor, kimisi doğal gaz vanalarını kapamaktan bahsediyor. Biz burada devlet yönetiyoruz, hassasiyetimizi muhafazamız gerekiyor. Bu hassasiyet içerisinde de adımlarımızı atmamız gerekiyor. Doğal bütün ilgili arkadaşlarımızla istişarelerimizi en geniş manada yapacağız ve bu istişarelerden sonra da neler yapmamız gerekir, ne üzere adımları atmamız gerekirse onu yaparız. Hepsinden öte de bu işin zamanlaması çok değerli. Biz de bu zamanlamaya dikkat ederek adımlarımızı atacağız. Sayın Putin ile görüşme için arkadaşlar şu anda irtibatları kuruyorlar. Kendisiyle de telefon diplomasisini bu ortada sürdüreceğiz. Temenni ederim ki inşallah iyi sonuçlar alırız.”