MÜSİAD’dan hükümetin iktisat siyasetine dayanak: Türkiye iktisadı, sadece döviz kuruna indirgenerek bedellendirilemez

HomeEkonomi ve Finans

MÜSİAD’dan hükümetin iktisat siyasetine dayanak: Türkiye iktisadı, sadece döviz kuruna indirgenerek bedellendirilemez

my-portfolio

Müstakil Endüstrici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD tenkidinden sonra çok çarpıcı bir açıklama ...

Son Dakika! Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Enflasyon ocakta pik yapar fakat haziran 2023’te tek hane olur
AK Partili Resul Tosun gündem olan kelamlarıyla ilgili günah çıkarttı: Ekonomist olmayanlar bahse girince gülünç oluyor demek ki
Bakan Nebati’den Türkiye Bankalar Birliği ile kritik toplantı! Yeni iktisat programı anlatıldı

Müstakil Endüstrici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TÜSİAD tenkidinden sonra çok çarpıcı bir açıklama geldi.

“SUNİ GÜVENSİZLİK ORTAMI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR”

MÜSİAD, toplumsal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, gündemdeki son ekonomik gelişmelere ait şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bilindiği üzere, çağdaş ekonomiler en az maddi sermaye kadar toplumsal sermayeye de muhtaçlık duymaktadır. Toplumsal sermayenin esas kaynağı ise itimat faktörüdür. Üzülerek görmekteyiz ki; son devirde, makroekonomik temellere dayanmayan, sun’i bir güvensizlik ortamı oluşturulmaya çalışılmaktadır.”

“TÜRKİYE İKTİSADI DÖVİZ KURUNA İNDİRGENEMEZ”

MÜSİAD olarak kendilerinin, gerçek ekonomik göstergelerle değil algılarla taraf verilen her türlü ekonomik iklimin karşısında oldukları belirtilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

“Zira yılın birinci 3 çeyreğinde yüzde 11,7 büyüyen, son 12 aylık ihracatı 220 milyar doları aşan, son 3 aydır cari fazla veren Türkiye iktisadı; sadece döviz kuruna indirgenerek bedellendirilemez. Türkiye iktisadı, gerek iç gerekse dış kaynaklı bütün algı manipülasyonlarına karşı, geçmişte olduğu üzere bugün de dimdik ayaktadır. Son 20 yıldır özgür piyasa şartlarından ödün vermeden yıllık ortalama yüzde 5,3 büyümeyi başaran ekonomimizin, bu süreci de atlatacağına olan inancımız tamdır. Bu bağlamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde uygulamaya konulan, üretim, yatırım, ihracat ve istihdam odaklı kazanımlarımızı katbekat artıracağına inandığımız düşük faiz odaklı siyasetimizin destekçisi olduğumuzu yine tabir ediyoruz.”

İktisat Haberleri