Minimum fiyatta yüksek artırım için yeni formül! Maaşın 4 bin TL’ye çıkması için vergi ve kesintilerin kaldırılması gündemde

HomeEkonomi ve Finans

Minimum fiyatta yüksek artırım için yeni formül! Maaşın 4 bin TL’ye çıkması için vergi ve kesintilerin kaldırılması gündemde

my-portfolio

Yaklaşık 8 milyon çalışanın gözü kulağı, 2022'de geçerli olacak taban fiyat fiyatına çevrildi. Taban Fiyat Tespit Komitesi 1 Aralık'ta ...

Minimum fiyat toplantısı bitti mi? Taban fiyat tespit kurulu toplantısı bitti mi?
Son dakika! 2022 emekli artırımı açıklandı mı? Yılbaşı Ocak emekli artırımı ne kadar olacak?
Taban fiyat 2. toplantı ne vakit? Taban fiyat ne vakit muhakkak olacak?

Yaklaşık 8 milyon çalışanın gözü kulağı, 2022’de geçerli olacak taban fiyat fiyatına çevrildi. Taban Fiyat Tespit Komitesi 1 Aralık’ta toplanıyor. Emekçi sendikalarının artırım oranın birinci toplantıda belirlenmesi konusundaki davetine bakanlık ile patron sendikasından da olumlu sinyal geldi. Taban fiyatın 4 bin liraya yaklaşması için yapılan tüm vergi ve kesintilerin kaldırılması da dahil bütün seçenekler çalışılıyor.

ANKET SONUÇLARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SUNULACAK

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in tüm kısımların görüşlerinin alındığı taban fiyata yönelik anket sonuçlarını yarın AK Parti Merkez Yürütme Konseyi’nde Lider Recep Tayyip Erdoğan’la paylaşması bekleniyor.

AĞIR BİR İKTİSAT GÜNDEMİ

Milyonlarca çalışanın ve patronun gözü çarşamba günü birinci toplantısını yapacak Taban Fiyat Tespit Kurulu’na çevrilirken Türkiye ağır bir iktisat gündemine sahne olacak. Türkiye İstatistik Kurumu üçüncü çeyrek büyüme sayılarını açıklayacak. İhracat ve enflasyon sayıları da birebir gün duyurulacak.

EMEKÇİ VE PATRON KESİTİ BİR ORTAYA GELİYOR

Komite birinci toplantısını Çalışma ve Toplumsal güvenlik Bakanlığı’nın konut sahipliğinde yüz yüze gerçekleştirecek. Toplantıda yeni yıldan itibaren geçerli olacak artış için personel ve patron kesiti temsilcileri bir ortaya gelecek.

TÜM TARAFLAR TEMSİL EDİLİYOR

Kurul toplantısı öncesi personel ve patron sendikaları ortasında da sıcak trafik sürdü. TİSK İdare Şurası Lideri Özgür Burak Akkol Cuma günü Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay’ı ziyaret ederek taban fiyat, taban fiyat patron teşviki hususlarını kıymetlendirdi. Artırım masasında emekçileri Türk-İş, Hak-İş, DİSK patronu de TİSK temsil ediyor.

HÜKÜMET BİRÇOK ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Bakan Alım artırım oranının enflasyonun üzerinde olacağı iletisini verirken görüşmelerde vergi indirimi dahil birçok seçenek masada olacak. Bakan alım, toplumun beklentilerine karşılık verecek bir minimum fiyat konusunda emekçi kısmı ile uzlaşı içinde oldukları bildirisi verirken güçlü bir artırım beklentisi oluştu. Hükümet taban fiyatı üst çıkarmak için vergiler dahil çok istikametli bir çalışma yürütüyor.

VERGİ KALEMLERİ DÜŞÜRÜLEBİLİR

Türk-İş, personelin talebine ait şimdi bir sayı tabir etmese de bekar bir çalışanın aylık hayat maliyetini 3 bin 903 lira olarak hesapladı. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine nazaran, brüt 3 bin 577 lira olan minimum fiyattan yapılan 751 liralık kesintinin (SGK primi, işsizlik sigortası primi, gelir vergisi ve damga vergisi) alınmaması ya da taban fiyattan kesilen vergi kalemlerinin sayısının düşürülmesi üzere seçenekler çalışılıyor.

ANKET CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’LA PAYLAŞILACAK

Bakan Alım, Komite toplantısı öncesi Bakanlığın 2500 çalışana yönelik yaptığı minimum anket fiyat tespitine yönelik anket sonuçlarını Lider Erdoğan’la paylaşacak. Bakan Alım, AK Parti MYK’da hususa ait bir sunum yapması bekleniyor. Sendikalar taban fiyatın birinci toplantıda belirlenmesi tarafında bildiriler verirken, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki de Lider Erdoğan’ın taban fiyatın müddeti gelmeden ne olacağını açıklayacağını söyledi.

2022 MİNİMUM FİYAT NET VE BRÜT NE KADAR OLUR?

Taban fiyat mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Yapılan açıklamalar ve toplumsal medyada yapılan anketlerde yüzde 25-30 artış iddiaları ön plana çıkıyor. Yüzde 25’lik artırıma nazaran brüt minimum fiyatın 4.471 liraya net taban fiyatın de 3.532 liraya, yüzde 30’luk artırıma nazaran brüt minimum fiyatın 4.650 liraya, net minimum fiyatın de 3.673 liraya çıkması bekleniyor. Her iki oran dikkate alındığında taban fiyatın 3.500 ile 3.750 lira ortasında olacağı iddia ediliyor.

Gelir Vergisi Kanunu 103. unsura nazaran; taban fiyatlı bir personelin, fiyat matrahının yıllık 24 bin TL’yi aştığı ay ve takip eden öbür aylarda, fiyatının bir sonraki vergi diliminde yüzde 20 üzerinde vergilendirilmesi gerekiyor. Bu yıl için minimum fiyatta patron hissesi 554,51 TL, patron işsizlik sigorta primi 71.55 TL’yi buluyor. Böylelikle 2021 yılı sayılarına nazaran taban fiyatın patrona maliyeti 4 bin 203,56 TL oluyor.

İktisat Haberleri