KDV indiriminin ayrıntıları netleşti! İşte kalem kalem ucuzlayacak eserler

HomeEkonomi ve Finans

KDV indiriminin ayrıntıları netleşti! İşte kalem kalem ucuzlayacak eserler

my-portfolio

Türk iktisadında tarihi günlerin yaşandığı periyotta doların artmasıyla birlikte besin eserlerine de önemli oranda artırımlar yapıldı. Besin ...

Besin fiyatları düştü mü 2022? Market eserlerinin fiyatları indirildi mi? Yüzde kaç indirim yapıldı? Şimdiki fiyatlar ne kadar olacak?
Son Dakika: Besinde KDV oranını yüzde 8’den yüzde 1’e indiren karar yürürlüğe girdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan besinde KDV indirimi sonrası marketlere bildiri: Fiyatları düşürmenizi bekliyoruz

Türk iktisadında tarihi günlerin yaşandığı periyotta doların artmasıyla birlikte besin eserlerine de önemli oranda artırımlar yapıldı. Besin fiyatlarının vatandaşın alamayacağı noktalara gelmesinin akabinde devlet de düğmeye bastı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, besin eserlerinde KDV’nin yüzde 1’e indirildiğini duyurdu. Bu haberin akabinde indirimin hangi eserlere yansıyacağı da merak edilmeye başlandı. Bahse ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de bugün yayımlandı.

MEYVE SULARI, KOLA VE HAYVARDA UYGULANMAYACAK

Kelam konusu düzenlemeyle Özel Tüketim Vergisi’ne tabi tutulan meyve suları, kola, havyar üzere eserler hariç olmak üzere KDV indirimleri; pirinç, bulgur, nohut üzere tüm bakliyat eserleri, su, çay, şeker, tuz, sıvı ve katı yağlar, kırmızı et, beyaz et, balık, süt, yoğurt, peynir, zeytin ve bunlardan yapılan eserlerin fiyatlarında geçerli olacak.

İŞTE KALEM KALEM DÜZENLEMEYE DAHİL ESERLER

Ayrıyeten, yumurta, patates, soğan, biber, domates, salatalık üzere zerzevat eserleri, meyveler, konserveler, turşu, salça, reçel, bal, pekmez, tahin helvası, fındık ezmesi, çikolata, lokum, bisküvi, kraker, gofret, pasta, kek, baklava, yufka, makama, şehriye, tahıl gevreği, fındık, ceviz, Antep fıstığı, badem üzere kuruyemiş eserleri, baharatlar, bebek mamaları da KDV oranı yüzde 1’e düşürülen eserler ortasında yer alıyor. KDV indiriminin besin fiyatlarına yansıması bekleniyor.

TOPTAN VE PERAKENDE AYRIMI KALKIYOR

KDV’nin sadeleştirilmesi çalışmaları kapsamında yapılan düzenlemeyle tıpkı vakitte besin enflasyonunun tüketiciler üzerinde oluşturduğu yükün azaltılması konusunda da değerli bir adım atılmış oldu. Düzenlemeyle daha evvel kimi besin hususlarının toptan tesliminde başka, perakende tesliminde başka KDV oranı uygulaması da kaldırılarak, uygulama kolaylığı sağlanması amaçlanıyor.

AA / Barış Yahya Çinçin – İktisat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete, Kdv, İktisat, Yeni, Haberler