Karsan’dan ABD çıkarması

HomeOtomobil

Karsan’dan ABD çıkarması

my-portfolio

Karsan'ın ABD merkezli Türk teknoloji şirketi ADASTEC ile geliştirdiği ve Avrupa ile Amerika'nın birinci seri üretim şoförsüz otonom aracı ...

Yenilenen Mercedes-Maybach S-Serisi Türkiye’de
Yenilenen Honda HR-V hibrit teknolojisiyle Türkiye’de!
Subaru’nun elektriklisi Solterra’nın Türkiye satış fiyatı açıklandı

Karsan’ın ABD merkezli Türk teknoloji şirketi ADASTEC ile geliştirdiği ve Avrupa ile Amerika’nın birinci seri üretim şoförsüz otonom aracı olarak pazara sunduğu Karsan Otonom e- Atak, ABD’nin saygın üniversitelerinden Michigan State University’e (MSU) gönderildi.

Üniversitenin akıllı mobilite ekosistemi oluşturma amacı kapsamında gerçekleşen bu adımla Otonom e-Atak, kapsamlı testler ve federal onayından sonra Michigan State University öğretim üyeleri, üniversite işçisi, öğrenciler ve ziyaretçilerin taşınmasında kullanılacak. Üniversite içinde 4 kilometrelik bir rotada durmaksızın çalışacak olan Otonom e-Atak, üniversitenin elektrikli ve otonom araçlar konusundaki bilgi toplama ve uygunlaştırma çalışmalarında da kullanılacak.

Karsan CEO’su Okan Baş

Bahisle ilgili açıklamalarda bulunan Karsan CEO’su Okan Baş, “Mobilitenin geleceğinde daima bir adım önde olma vizyonumuzla, Karsan olarak geliştirdiğimiz yenilikçi eserlerimizle ulaşım geleceğine taraf veriyoruz. Otomotiv ve teknoloji dünyasının nabzının attığı ABD’nin değerli üniversitelerinden Michigan State University’nin gerçek trafik şartlarının yer aldığı devasa büyüklükteki yerleşkesinde Otonom e-Atak aracımızın kullanılacak olmasından ötürü gururluyuz.” diye konuştu.

Michigan State University Otonom e-ATAK’ı tanıttı

Üniversitenin maskotu beyaz Spartalı logoyla donatılan Karsan Otonom e-Atak, 5 Kasım’da düzenlenen basın konferansı ile tanıtıldı. Tanıtımla birlikte, basının katıldığı bir test sürüşü de gerçekleştirildi. Karsan Otonom e-Atak’ın şoföre gereksinim duymadan etrafını ve yayaları algılayan sensör teknolojileri, gelişmiş radar teknolojisi, termal kameraları üzere birçok yenilikçi teknolojisi öğrenciler tarafından ilgiyle karşılandı. Toplam 630 seferin gerçekleşeceği test kademesi boyunca saatte 25 kilometre süratle seyir edecek olan Otonom e-Atak’ın, testler tamamlandıktan sonra 2022 bahar devrinde suratının da 40 kilometreye çıkacağı söz edildi.

Test sürüşünde Otonom e-Atak’ın geliştirilmesinde Karsan’ın birlikte çalıştığı, otonom ve temaslı toplu taşıma araçları için “Seviye 4 Otonom Sürüş Yazılım Platformu” geliştiren teknoloji şirketi ADASTEC CEO’su Dr. Ali Ufuk Peker de yer aldı. Peker, test sürüşlerinden toplanan bilgilerin Otonom e-Atak ile en ülkü sürüş ayarlamalarının yapılmasına katkı sağlayacağını belirtti. Michigan State University Lideri Samuel Stanley Jr. ise ABD’deki tanıtım ve test etkinliğindeki konuşmasında; “Mobilite, MSU’nun temel odak noktalarından biri. Bu manada araştırma ve geliştirme çalışmalarımızı hızlandıracak ve yalnızca yerleşkemizde değil, hoş eyaletimiz ve ülkemizde de hareketlilik ortamını geliştirecek iştirak arayışları içinde olmaya devam ediyoruz. Bu yeni şoförsüz otobüs, yarının nakliyeciliğinde en önde yer alabilmek için Michigan Eyaletinde kaydettiğimiz ilerlemeleri sembolize ediyor.”

Carmedya.com – Son Dakika Haberleri