İstanbul’da minibüs fiyatlarına artırım mı yapıldı? İndi bindi ne kadar oldu? İBB minibüs fiyatları ne kadar oldu, yüzde kaç artırım geldi, kaç TL?

HomeHaberler

İstanbul’da minibüs fiyatlarına artırım mı yapıldı? İndi bindi ne kadar oldu? İBB minibüs fiyatları ne kadar oldu, yüzde kaç artırım geldi, kaç TL?

my-portfolio

Minibüs fiyatları ne kadar oldu? İndi bindi fiyatı kaç lira oldu? Minibüslerde indi bindi ne kadar? İstanbul'da toplu taşıma araçlarına artırım ...

Sabiha Gökçen’de taksici dehşeti! Havalimanından yolcu aldığı için meslektaşlarını ve yolcusunu darp ettiler
İBB’nin 5 bin taksi teklifi UKOME’de 11. defa reddedildi
İBB’nin minibüsleri taksiye dönüştürme kararına mahkemeden durdurma

Minibüs fiyatları ne kadar oldu? İndi bindi fiyatı kaç lira oldu? Minibüslerde indi bindi ne kadar? İstanbul’da toplu taşıma araçlarına artırım yapıldı. Bunun akabinde vatandaşlar hangi ulaşım araçlarına artırım geldi, yüzde kaç artırım yapıldı merak etti. Pekala, İstanbul toplu ulaşıma artırım mı geldi? İstanbul’da minibüs fiyatlarına artırım mı yapıldı? İndi bindi ne kadar oldu? İBB minibüs fiyatları ne kadar oldu, yüzde kaç artırım geldi, kaç TL? 2022 şimdiki İETT otobüs, metrobüs, taksi, minibüs fiyatları ne kadar oldu, kaç TL? İşte aktüel artırım oranları…

İBB TOPLU TAŞIMAYA ARTIRIM MI YAPILDI?

İBB Ulaşım Uyum Merkezi’nin (UKOME) aylık toplantısı 1453 Çırpıcı Toplumsal Tesisleri’nde İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir başkanlığında toplandı. UKOME toplantısında, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nce (TUHİM) enflasyon, yakıt sarfiyatları, minimum fiyatın artışı üzere nedenlerle elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs fiyatlarına tekrar değerleme oranı olan yüzde 36, servis fiyatlarına ise yüzde 27 artırım önerildi.

İstanbul’da elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs fiyatlarına yüzde 36, servis fiyatlarına yüzde 27 artırım talebi, UKOME’de oy birliğiyle kabul edildi.

MİNİBÜS FİYATLARINA ARTIRIM MI GELDİ 2022?

İstanbul’da mininüs fiyatlarına %36 artırım yapıldı. İndi bindi fiyatı olağanda 2,75 TL idi. Yapılan artırımla birlikte yeni fiyatın yaklaşık 3,75 TL olacağı varsayım ediliyor. Zira 2,75’in %36’sı 1 TL ediyor.

Minibüsçüler ismine kelam alan bir temsilci ise, maliyetlerin kendilerini teker dönderemeyecek hale getirdiğini belirterek, “En az yüzde 50 zam” istiyoruz dedi.

2021 Artırımdan Evvelki Minibüs Fiyatları:

  • 0 – 2 KM – 2,75 TL
  • 2 – 4 KM – 3,00 TL
  • 4 – 7 KM – 3,25 TL
  • 7 – 11 KM – 3,50 TL
  • 11 – 15 KM – 3,75 TL
  • 15 – 20 KM – 4,00 TL
  • 20 KM Üzeri – 4,00 TL + Her KM için Ek 10 kuruş
  • Birinci, Orta ve Lise Öğrencisi – 1,75 TL

NOT = Yapılan %36 artırımla birlikte fiyatların yaklaşık olarak 1 – 1,5 TL ortası artacağı kestirim ediliyor.

ARTIRIM TALEBİ OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Müzakerelerin akabinde teklif, bakanlık temsilcilerinin şerhi ile oy birliği ile kabul edildi. Buna nazaran, İstanbul’da elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs fiyatlarına yüzde 36, servis fiyatlarına ise yüzde 27 artırım geldi.

BAKANLIK TEMSİLCİSİ İBB’NİN TALEBİNİ FAZLA, TAKSİCİLERİN TALEBİNİ MAKUL BULDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel ise İBB’nin elektronik bilete yapılmak istenen yüzde 36 artırım teklifini, temmuzda da artırım yapıldığını münasebet göstererek, bakanlık olarak fazla bulduklarını belirtti. Yücel, taksicilerin yüzde 60 teklifinin ise makul olduğunu tabir etti.

TURYOL LİDERİ’NDEN BAKANLIK TEMSİLCİSİNE REAKSİYON

TURYOL İdare Konseyi Lideri Yunus Can, UKOME’deki bakanlık temsilcisinin artırım teklifini fazla bulmasına reaksiyon gösterdi. Can, Temmuz ayında yapılan artırımın evvelki yılın gecikmiş artırımı olduğunu belirterek, “Bütün bu hayat pahalılığını, enflasyonu, işletme masraflarını siz ortaya çıkarıyorsunuz. Bunların altından kalkabilmek için bir de sizi ikna etmemiz gerekiyor. Sene başından bu yana denizde akaryakıta %260 artırım geldi. Ben gemileri bağladım, bu türlü devam ederse hepsini durdurmak zorunda kalacağım, işçi azaltacağım. Sebebi kim?” dedi.

Gündem