FED faiz yükseltirse dolar ne olur? Amerika FED faiz arttırırsa altın, dolar çıkar mı düşer mi? Kripto ve Bitcoin ne olur? FED faizi artırırsa ne olur

HomeHaberler

FED faiz yükseltirse dolar ne olur? Amerika FED faiz arttırırsa altın, dolar çıkar mı düşer mi? Kripto ve Bitcoin ne olur? FED faizi artırırsa ne olur

my-portfolio

FED faiz yükseltirse dolar ne olur? sorusunun cevabı merak ediliyor. Global piyasaların gözü ABD Merkez Bankası FED'in vereceği faiz kararına ...

Merkez Bankası’nın üçüncü dolar müdahalesinin ölçüsü netleşti! Meblağ giderek büyüyor
Rusya-Ukrayna savaşı, yağ bölümünde kaygıya neden oldu! Stokçular tekrar ortaya çıkabilir
Dolar kaç tl? Dolar 18 lira oldu mu? Dolar ne kadar? 20 Aralık dolarda son durum!

FED faiz yükseltirse dolar ne olur? sorusunun cevabı merak ediliyor. Global piyasaların gözü ABD Merkez Bankası FED’in vereceği faiz kararına odaklanmış durumda. Koronavirüs pandemisi ile birlikte tedarik zincirinde meydana gelen kahırlar sonrası ABD’de enflasyon sayıları epey yüksek çıkmıştı. Aralık FED faiz yükseltirse dolar ne olur? FED faizi artırırsa altın, dolar çıkar mı düşer mi, enflasyonu tesirler mi?

FED FAİZ YÜKSELTİRSE DOLAR NE OLUR?

FED’in faiz arttırımı dünya piyasalarını elbette tesirler. ABD Merkez Bankası’nın ne karar vereceğinden çok faizlerde ne kadar bir oynama yapacağı da merak edilen mevzu başlıkları ortasında yer almakta.

Hürriyet’in haberine nazaran, Fed’in faiz artırmı yapması durumunda piyasadaki doların azalacak olmasından ötürü dolar başka para üniteleri karşısında paha kazanmaya başlayacak. Dolardaki paha çıkarıyla birlikte Altın tarafında satışların görülmesi bekleniyor.

Ons altın güne 1771 dolar düzeyinden başladı. Gün içinde en düşük 1766 dolar, en yüksek de 1774 dolar düzeyi görüldü. Saat 10.32 prestijiyle ons altın yatay seyirde ve 1767 dolar düzeyinde bulunuyor.

FED’DEN FAİZ ARTIRIMI SİNYALİ GEŞMİŞTİ

Boston Fed Lideri Eric Rosengren, Fed’in 2022’nin sonlarına yanlışsız Fed’in faiz artırmayı düşünebileceğini ve enflasyonun merkez bankasının ana amacı olduğunu söylemişti. Powell, enflasyonda yaşanan yükselişin tedarik sorunlarından kaynaklandığını ve büyük ihtimalle süreksiz olacağını söylemişti. Fed’in birinci faiz artırımını 2022’nin sonunda yapmasını beklediğini söyleyen St. Louis Fed Lideri James Bullard, 2022 yılı boyunca %2,5-3 ortasında oluşacak yüksek enflasyonun faiz artırımı için gereken koşulları sağlayacağını lisana getirmişti.

FED HAKKINDA

Merkez Bankaları Sistemi (İngilizce: Federal Reserve ya da FED olarak da bilinir), 23 Aralık 1913’te kurulan ABD’nin merkez bankasıdır. Vakitle Federal Rezerv Sistemi’nin rolleri ve sorumlulukları genişletilmiş ve yapısında değişiklikler meydana gelmiştir. Merkezi Washington’da olan bankanın lideri Jerome Powell’dir. Banka, talimatı üzerine Bureau of Engraving and Printing tarafından basılan Amerikan dolarının dağıtımı yetkisini elinde bulundurur.

FED FAİZ ARTIRIRSA KRİPTO VE BITCOIN NE OLUR?

Eylül ayında birinci olarak dayanak ve daha sonra direnç olarak çalışan pahası test eden Bitcoin ve altcoinler hakkında yatırımcıların iki kanısı bulunuyor. Duruma optimist ve karamsar bakanlardan farklı açıklamalar geliyor. Evvelki aylarda FED’in enflasyonu süreksiz olarak gören yorumları ve düşük faiz siyaseti uygulaması sayesinde hem pay senedi piyasaları hem de kripto para piyasalarındaki riskli varlıkların talep görmesine neden olunmuştu. Bu kapsamda önemli fiyat artışları görülmüştü.

FED’in yine faiz artırımına gitmesi düşünülürken kripto para yatırımcıları ortasında olumlu etkileneceğine dair yorumlar yapan da var olumsuz tesir edeceğine dair konuşanlar da. Bu nedenle kripto para piyasasına dair kesin bir şey söylenememekte.

aktifhaberler.com – Gündem

Enflasyon, Amerika, ABD, , Haberler