Elazığ’da otizmli çocuklar için duyu bütünleme odası kuruldu

HomeSağlık

Elazığ’da otizmli çocuklar için duyu bütünleme odası kuruldu

my-portfolio

ELAZIĞ (İHA) - Elazığ'da otizmli çocuklar için duyu bütünleme odası kuruldu ELAZIĞ - Elazığ'da kurulan duyu bütünleme odasında otizmli ...

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önlemlere daha fazla riayet ederek yüz yüze eğitime devam edeceğiz
Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı adres, nerede? Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı nasıl gidilir, dağıtım nereye gönderir, nasıl bir yer?
Üniversiteler kapanacak mı? Üniversiteler online eğitime ( Uzaktan eğitim) geçecek mi? Üniversiteler ikinci devir uzaktan eğitime geçecek mi?

ELAZIĞ (İHA) – Elazığ‘da otizmli çocuklar için duyu bütünleme odası kuruldu

ELAZIĞ – Elazığ’da kurulan duyu bütünleme odasında otizmli bireylerin dikkat mühleti sorunları, duyusal ve gelişimsel manada yaşadıkları sorunlara tahlil bulmak için duyu bütünleme odası oluşturuldu.

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Muhafaza Vakfı Elazığ Şubesi, fizik tedavi binasına 29 Mayısta 6’ncı oda olarak duyu bütünleme odası oluşturuldu. Oda otizmli bireylerin davranış denetimi, dikkat müddetini artırabilmek ve duyusal manada yaşadıkları sorunları denetim altına almak için eğitim verilmek hedefiyle kuruldu. Bunun yanı sıra öbür hastalara da eğitim verilen odanın içinde istikrar tahtası, tırmanma duvarı, duyusal malzemeler ve interaktif paneller bulunuyor. Duyu bütünleme odasından şuana kadar yaklaşık 15 öğrenci yararlandı.

Odanın kurulma emeli hakkında bilgilendirmelerde bulunan kurum ruhsal danışmanı Muhittin Kalaycı, “Duyu bütünleme odamız mayıs ayı içerisinde 3-5 günlük çalışma içerisinde kuruldu. Burada bilhassa otizmli bireylerin eğitim görmelerinin yanı sıra travmatik gerilim bozukluğu yahut gelişimsel bozukluklar üzere rahatsızlıkları olan öğrencilerimizin eğitimlerini sürdürüyoruz. Bu süreç kısa olmuyor 6 aylık yahut 1 yıllık süreçle sürüyor. Bunun devamında gelişim manasında düzelme görmediğimiz taktirde eğitimlerimiz uzun mühlet devam etmekte. Çoklukla otizmli bireylerin eğitimleri için odayı kullanıyoruz. Bilindiği üzere otistik bireyler duyusal manada kimi eksiklikler yaşayan bireylerdir. Bu bireylerin oda içerisinde duyusal manadaki eksikliklerini tamamlamak maksadıyla kuruldu. Odanın içinde bulunan malzemeler sayesinde bu bireyler aslında bir nevi duyusal eksikliklerini azaltıyorlar” dedi.

“Duyu bütünleme odası otizmli bireylerin eğitimi için gerekli”

Duyu bütünleme odasının, otizmli bireyler ve öteki öğrencilerin eğitiminde gerekli olduğunu aktaran uzman öğretmen Tuba Kara, “Duyu bütünleme odamız otizmli öğrencilerimiz için burada duyu eksikliğini tamamlama ismine kurulan bir odamızdır. Duyu eksikliği olan öğrencilerinin eksik olan duyularını tamamlamak için eğitim verilmektedir. Dokunma, işitme ve görme duyusu eksikliği olan çocuklarımızda tamamlamak ismine eğitim verilmektedir. Bu duyu bütünleme odası açıldıktan sonra öğrencilerimizde eğitim manasında çok yarar görüldü. Eğitimde kavramsal çalışmalar, işitme, duyma, dokunma ve tatma aktiflikleri verilmektedir. Duyu bütünleme odası kurulduktan sonra öğrencilerimizde gözle görülür bir biçimde artma oldu ve eğitimimize büyük bir katkı sağladı. Otizmli bireylerde kimi duyusal sorunlar var, uyaran eksikliği ve duyusal eksiklikleri tamamlama ismine bu odadan yarar görüyoruz” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Sedat Erbak – Son Dakika Haberleri