Aralık ayı faturaları artırımlı tarifeye nazaran mi kesildi? Dağıtım şirketleri argümanları yalanladı

HomeEkonomi ve Finans

Aralık ayı faturaları artırımlı tarifeye nazaran mi kesildi? Dağıtım şirketleri argümanları yalanladı

my-portfolio

Elektrik Dağıtım Hizmetleri DerneğiElektrik faturalarındaki kademeli tarife uygulamasına ait ayrıntıların paylaşıldığı açıklamada, "Kademeli ...

Kılıçdaroğlu’ndan Isparta reaksiyonu: Yaşanan skandalın sebebi; özelleştirilmiş elektrik dağıtımı ve yollar
Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den Kılıçdaroğlu’nun “fatura” çıkışına karşılık: Şirket gözümüzün yaşına bakmaz
Artan güç fiyatlarına karşı yeni atılım yolda! EPDK’ya elektrikte tavan fiyat belirleme yetkisi verilecek

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği

Elektrik faturalarındaki kademeli tarife uygulamasına ait ayrıntıların paylaşıldığı açıklamada, “Kademeli elektrik tarifesi uygulaması mesken abone kümesi alçak tansiyon tek vakitli tüketicilerinin tamamı için geçerli olup, endeks okuma devri boyunca günlük ortalama 5 kilovatsaat ile altında ve üstünde olmak üzere iki farklı kademeye bölünmüştür. Günlük ortalama 5 kilovatsaat ve altındaki tarifelere maliyetler düşük olarak yansıtılmakta olup, bu uygulama ile dünya genelinde artan güç maliyetlerinden vatandaşlarımızın korunması amaçlanmaktadır.” tabirlerine yer verildi.

“FATURALAR, EPDK’NIN BELİRLEDİĞİ YORDAM KAPSAMINDA KESİLDİ”

Açıklamada, uygulamanın 1 Ocak 2022 prestijiyle yürürlüğe girdiği anımsatılarak, “1 Ocak 2022 tarife değişikliği sonrası sayaç okuması yapılan ve tüketim dönemi kısmen 31 Aralık 2021 ve öncesini kapsayan tüketicilerin faturalarında eski ve yeni tarifeler birlikte dikkate alınmaktadır. 2021 Aralık ayına ilişkin tüketimler bir evvelki devrin tarifeleriyle faturalandırılırken 2022 Ocak ayına ilişkin tüketimler mevcut periyodun tarifeleriyle kademeli olarak fiyatlanmaktadır. Bu uygulama Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiş yöntem ve metodoloji kapsamında yapılmaktadır.” denildi.

“ŞİRKETLERİN FAHİŞ KARLAR ELDE ETMELERİ MÜMKÜN DEĞİL”

Elektrik dağıtım şirketlerinin gelirlerinin 5 yıllık devirler için sabit ve TÜFE endeksli, misyonlu tedarik şirketlerinin gelirlerinin ise elektrik tedarik maliyetleri üzerinden yüzde 2,38 olarak belirlendiği tabir edilen açıklamada, “Dolayısıyla Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) tarafından elektrik dağıtım ve misyonlu tedarik şirketlerine düşük fiyatlı elektrik satılması suretiyle bu şirketlerin fahiş karlar elde etmeleri mümkün değildir.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, EÜAŞ’ın halihazırda perakende şirketlerine kısıtlı bir kapasiteyle güç sağladığı belirtilerek, “Görevli tedarik şirketleri güç gereksinimlerinin çok düşük bir ölçüsünü EÜAŞ’tan temin edebilmektedir. Vazifeli tedarik şirketleri yüksek ölçüdeki enerjiyi hür piyasalardan yüksek fiyatlı olarak temin ederler. Özgür piyasa fiyatları global piyasalardaki emtia fiyatları ve döviz kurundaki artış paralelinde son bir yılda yüzde 275 yükselmiştir. Hasebiyle EÜAŞ tarifesi düzeyinin piyasa maliyetlerinin altında belirlenmesi faturaları düşürmek suretiyle tüketicileri destekleyici mahiyetteyken perakende şirketlerin gelirlerine bir tesiri yoktur. Aksine maliyet tabanlı kar oranı olmasından ötürü perakende şirketlerinin karlılıklarını olumsuz etkilemektedir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“DAĞITIM VE VAZİFELİ TEDARİK ŞİRKETLERİ FİYAT BELİRLEYEMEZ”

Elektrik dağıtım şirketlerinin altyapı için 2011’den 2020’nin sonuna kadar 75 milyar lira yatırım yaptığı vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Elektrik dağıtım ve vazifeli tedarik şirketleri fiyat belirleyemez, fiyat artışı talebinde yahut teklifinde bulunamaz, faturalara rastgele bir bedeli keyfi bir biçimde yansıtamaz, fatura kalemlerinde rastgele bir oynama yapamazlar. Aksi halde bu şirketlere lisans iptali dahil ağır cezalar uygulanmaktadır. Fiyat tarifeleri EPDK tarafından tüm bedel zincirindeki maliyetlere bakılarak üçer aylık periyotlarda belirlenmekte ve kamuoyu ile şeffaf bir formda paylaşılmaktadır. EPDK tarifeleri belirlerken şirketlerin özelleştirme için ödedikleri bedeller için hiçbir halde karşılık ayırmaz ve döviz kurlarındaki değişimleri hiçbir halde dikkate almaz.”

EPDK FATURALARI İNCELEMEYE ALDI

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan elektrik tarifelerinin aralık faturalarına yansıtıldığı tarafında kuruma iletilen şikayetler üzerine aralık ayına ilişkin faturaları mercek altına aldıklarını açıkladı.

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, perakende satış şirketlerinin birinci okuma tarihiyle son okuma tarihi ortasındaki gün sayısına nazaran hesaplama yapmak zorunda olduğunu belirterek, “Perakende şirketleri, örneğin, aralık ayı içinde ne kadar gün varsa tüketimi ona nazaran oranlayarak eski fiyatlar üzerinden, ocak ayı içinde ne kadar gün varsa da yeniden tüketimi ona nazaran oranlayarak yeni tarife üzerinden hesaplama yapmak zorunda. Her tüketici kullandığı ayın tarifesine nazaran elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır” diye konuştu.

AA / Nuran Erkul Kaya – İktisat Haberleri