Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan stokçuluk açıklaması: Cezalar caydırıcı değil, yeni düzenlemeler gelecek

HomeHaberler

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan stokçuluk açıklaması: Cezalar caydırıcı değil, yeni düzenlemeler gelecek

my-portfolio

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara'da bir otelde düzenlenen Yargıçlar ve Savcılar Heyeti Kıymetlendirme Toplantısı'na katıldı. Bozdağ, yargının ...

Gaziantep, Trabzonspor kalesine akın akın geliyor
Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden şahıs ne kadar ceza alacak? 3 ihtimal var
Günler süren sessizliğini bozdu! Fatih Terim’den Fenerbahçe maçının hakemine olay kelamlar

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara’da bir otelde düzenlenen Yargıçlar ve Savcılar Heyeti Kıymetlendirme Toplantısı’na katıldı. Bozdağ, yargının yaşandığı sıkıntıları ve tahlil teklifleri görüşmek niyetiyle yapılan toplantıda bir konuşma gerçekleştirdi. Bozdağ, toplantının sonuçlarını şahsen takip edeceğini, yasama gerektiren bahisleri yasamanın gündemine taşınması, idari önlemler ve düzenlemeler gerektiren hususlarda adımlar atacaklarını belirtti. Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı saldırıyı kınayan Bakan Bozdağ, savaşların hiçbir vakit tahlil olmayacağını, ateşkesin ilan edilmesi gerektiğini ve diplomasi tarafıyla meselelerin tahliline fırsat verilmesinin en büyük dilekleri olduğunu kaydetti.

STOKÇULARLA İLGİLİ YENİ DÜZENLEME GELİYOR

Toplantıda stokçularla ilgili de konuşan Bozdağ, mevcut cezaların caydırıcı olmadığını belirterek yeni düzenlemeler yapılacağını açıkladı. Bozdağ husus hakkında şunları söyledi:

“Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında yaşanan hadiseler nedeniyle vakit zaman piyasadaki fiyatları etkileme, stokçuluk yaparak daha fazla kazanma saikiyle hareket edenler kelam konusu. Bunu Ceza Kanunu ülkenin gereksinim duyduğu vakitlerde bu hususları berbata kullanarak cürüm amacıyla fahiş fiyatların oluşmasını sağlamak, piyasada daralmayı temin etmek ve kamu nizamını bozmak için de kullanabilirler. Bu hususlar temelinde makus niyetle fiyatları artırmak isteyenler, stokçuluk yapanlara karşı Ceza Kanunumuzun aldığı önlemlerdir. Bu önlemlerin uygulanması son derece değerlidir.

“CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL”

Ancak bizim gördüğümüz kadarıyla buradaki cezaların fazla caydırıcı olmadığı da bir gerçek. Onun için yeni periyotta fiyatları etkileme ve stokçulukla ilgili unsurlardaki yaptırımları tekrar ele alıp yine düzenleyeceğimizi de buradan söz etmek isterim.

“YENİ DÜZENLEMELER GETİRECEĞİZ”

Türkiye’nin iç hukuku içerisinde vatandaşlarımızın her birinin menfaatlerini ilgilendiren bu hususta elbette yargı mensuplarımızın hassasiyetinin son derece değerli olduğunu da buradan tabir etmek isterim. Bu mevzuda yeni düzenlemelerin hazırlığı içerisinde olduğumuzu da Türkiye kamuoyuyla buradan paylaşmak istedim ve yeni adımları önümüzdeki devirlerde hayata geçireceğiz.”

MEVCUT CEZALAR NASIL?

Mevcut durumda fahiş fiyat artışı yapanlara 10 bin TL ile 100 bin TL ortasında para cezası veriliyor. Stokçuluk yaptığı tespit edilenler ise 100 bin TL ile 2 milyon TL ortasında para cezasına çarptırılıyor.