1915 Çanakkale Köprüsü açılış için gün sayıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan, dev projeyi doğum gününde şahsen açacak

HomeHaberler

1915 Çanakkale Köprüsü açılış için gün sayıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan, dev projeyi doğum gününde şahsen açacak

my-portfolio

'1915 Çanakkale Köprüsü' 26 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete sunulacak. Bu tarih tıpkı vakitte Cumhurbaşkanı ...

Şili yeni devlet lideri kimdir? Gabriel Boric siyasi mesleği..
Bozkurt Kuruç kimdir, hangi dizilerde oynadı? Bozkurt Kuruç neden öldü?
Bakan Koca, sıhhat çalışanlarına şiddet olaylarıyla ilgili konuştu: Peşinen bir taraf hatalı, öteki taraf pak değildir

‘1915 Çanakkale Köprüsü’ 26 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete sunulacak. Bu tarih tıpkı vakitte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum günü. Açılışa günler kala CNN Türk’te Hakan Çelik’e konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu projeyle ilgili ayrıntıları verdi.

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti’nin en kıymetli işlerinden biri. En büyük gurur veren projelerden biri. Bunun Çanakkale’de olması başka kıymetli. Ülkemize 100 yıllar uzunluğu hizmet edecek projede yer almak çok büyük bir gurur. Önümüzdeki hafta dünyanın hizmetine sunmak gurur verici.

“2,5 MİLYAR EUROLUK BİR PROJE”

Projenin bu bölgede bulunması ayrıyeten değerli. Yeni bir abide yükseldi. Çanakkale’ye yakışır ölçü ve simge sayılarla tamamladık. 318 metrenin üzerine 16 metre üzerine Seyit Onbaşı’yı simgeleyecek biçimde çelik ayakları yükselteceğiz. Dünyada birinci defa en yüksek çelik ayaklı köprüsü. 318 metresi su düzeyinde yüksekliği, taban altında ise 84 metrelik çalışma var. Avrupa tarafında 45, Anadolu tarafında 35 metre toplamda suyun altında 84 metre yükseklik var. Toplamda 400 metrenin üzerine çıkıyor aslında. Kedi yolu var. Orada da yürümüştük. 162 bin km çelik tel uzunluğu, dünyayı 4 defa dolaşabiliyorsunuz. Kedi yolu çalışma için yapılmıştı, kaldırılacak. 177 bin ton çelik kullanıldı. Çeliğin dışında 223 metreküp beton kullanıldı. 25 bin nüfuslu bir kent için kullanılan beton kullanıldı. 2 milyar 545 milyon euroluk bir proje. İmal mühletinin kısa olması da bir rekordur.

“GEÇİŞ MÜDDETİ 6 DAKİKAYA İNECEK”

Pandemiyi fırsata çevirdik, 4 yıl üzere kısa müddette bitirdik. Çanakkale Boğazı’nda yalnızca feribotla geçiş var. Ne vakit kalkarsa o vakit geçeceksiniz. Trafik kuyrukları, sisli havalarda feribot yok, havanın açmasını bekliyorsunuz. O da yarım saat bazen 1 saat sürüyor. Lakin köprümüz bittiğinde tam 6 dakikaya geçilecek.

2 milyar 545 milyon euro yatırım ölçüsü. 3 milyar 697 milyon euro üretime tesiri var. 1 milyar 244 milyon lira vakitten kazanma, 1 milyar 44 milyon lira yakıt tasarrufu, etraf tasarrufu ise 26 milyon lira ve toplam 2 milyar 314 milyon lira kar sağlayacak. Her yıl emisyon tasarrufu yapıyoruz. Vakitten, yakıttan kazanıyoruz. Kaza maliyetlerinin ortadan kalkmasından kazanıyoruz.

“2034’TE BURASI BÜSBÜTÜN DEVLETİN OLACAK”

Kamu özel işbirliği ile yaptık. Devletin kasasından bir kuruş çıkmadı. İki boğaz ortasında geçiş yok. Yapılması gerekiyordu. Devlet olarak 2 milyar 545 milyon euro hazırlayacak bütçemiz yok kısa müddette. Altyapı açığımı tamamlamam gerekiyordu. Bunun sebebiyle yap-işlet-devret, kamu özel işbirliği projeleri. Bunun finans modelidir. İmal müddeti ve işletme müddeti vardır. Kamu açısından uygun projeyi seçiyoruz. İşletme müddeti içindeki işletme maliyetleri de yüklenici tarafından yapılıyor. Avrasya Tüneli de birebir formda yapıldı. 1 milyar 250 milyon dolarlık projedir. Geçen sene geçiş sayıları eksik olanları 450 milyon lira verdik. Devlet verseydi hem 1 milyar 250 milyon dolar çıkacak hem de her yıl 500 milyon lira işletme maliyeti olacaktı.

2034’te burası büsbütün devletin olacak. Tüm bakımlarını yapıp teslim edecek. O noktaya kadar işletmeye aittir. Firma burayı işletecek kullanıcılardan alacak kıymetli kısmını gelir olarak, kalanı devlet karşılayacak. Sonrasında 2034’te devlete verecek. 100 yıl ömrü kesin tahminen de 200 yıl ömrü var köprünün. Yeni bir teknoloji. İleri mühendislik teknolojileri kullanıldı. Bizim yaptığımız tüm projeler afet anında ayakta kalacaktır. Kuzey Marmara Otoyolu acil ulaşım yolu. Bunların hepsi muhtemel afet durumunda acil ulaşım yolu ve kaçış yolu olacaktır.

GEÇİŞ FİYATI AÇIKLAMASI

Geçiş fiyatları konusunda şöyle söyleyeyim finans modeli var. Yatırım ölçüsü var. Her yıl olan işletme maliyeti ve finans maliyeti var. Bunu vatandaşımıza yansıtırken en uygun biçimde yansıtacağız. Cumartesi günü açıklayacağız. Feribot fiyatları var 100 TL araba için, kişi başı da 6 TL ödeme yapıyorsunuz. Yarım saat için. Burada 6 dakikada geçeceksiniz. Cumartesi günü en az yük getirecek bedeli açıklayacağız. Sayın Cumhurbaşkanı resmi açılışla bunu da açıklayacaktır. Osmangazi Köprüsü 184 TL fiyat alıyoruz. Burada da makul bir bedel olacak. Daha uygun olsun daha çok araç geçsin hedefimiz. “

Çanakkale 1915 Köprüsü, İktisat, Şimdiki, Haberler